×

KOŠÍK

FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Často Kladené Otázky (FAQ)

Odpovede na niektoré časté otázky

Na niektoré otázky sme vám už zodpovedali:

Voda z vodovodu pravdepodobne bezpečná je. Je rovnako pravdepodobné, že zdravá nie je. V prípade, že voda u vás doma spĺňa limitné požiadavky na množstvo nežiadúcich látok na ktoré sa testuje (testuje sa 82 kritérií), je tu stále niekoľko tisíc iných škodlivých chemikálií. Neexistuje jediný dôvod prečo by ste, aj keď medzný obsah škodlivín, mali piť. Bezpečné množstvo chemikálií neexistuje. Je možné, že pitie takejto „bezpečnej“ vody neznamená akútne riziko pre zdravie.

Málokto si však uvedomí, že limity škodlivých chemikálií sú stanovené vzhľadom na dopad na zdravého dospelého človeka.  Bohužiaľ, nezohľadňujú sa napríklad ľudia s oslabenou imunitou, starší ľudia alebo  deti, kde vplyv škodlivých látok je niekoľkonásobne vyšší.

Až v súčasnosti sa začína intenzívnejšie skúmať vplyv kombinácie jednotlivých nežiaducich látok vo vode.

Faktom je, že aj tie najmenšie stopy toxických chemikálií a iných škodlivín spôsobujú škodu (často s väčším časovým odstupom) a veda práve teraz začína odhaľovať do akej miery.

Filtrovanie pitnej vody v mieste jej odberu je ideálny spôsob získania najkvalitnejšej zdravej vody.

Výbor prezidenta USA na prevenciu proti rakovine uvádza ako jedno z piatich najdôležitejších odporúčaní pri prevencii rakoviny filtrovať pitnú vodu.Podľa správy odbornej skupiny s názvom „Znižovanie environmentálnych rizík vzniku rakoviny“, domáce filtrovanie vody z vodovodu môže výrazne znížiť vplyv celého radu známych alebo predpokladaných karcinogénov na ľudský organizmus.

Práve naopak. Vyparovaním voda zmenšuje svoj objem a škodlivé látky v nej ostávajú vo väčšej koncentrácii. Varom sa z vody môže odstrániť napr. oxid uhličitý (CO2) alebo chlór, nemožno však odstrániť iné nežiadúce látky, ktoré sa vo vode môžu vyskytovať.Preto je veľmi dôležité aj na varenie používať prefiltrovanú zdravú vodu.

Najlepšiu a objektívnu odpoveď má české združenie na ochranu spotrebiteľov Test, ktoré po testovaní 18 vzoriek balených vôd okrem iného konštatovalo:Podozrenie na prítomnosť cudzorodých toxických látok, použitie nedovolenej antimikrobiálnej úpravy, nedovolený výskyt cudzorodých organických látok – chloroform, benzo(a)pyren.... nadlimitný obsah dusitanov. Všetko zabalené vo vode balenej. Často balenej v „ochrannej atmosfére“ kvapnutím dusíka tesne pred uzavretím fľaše.Filtrovaná voda je najvhodnejšie riešenie aj z ekonomického hľadiska, keďže liter filtrovanej vody je viac ako 10 x lacnejší ako liter vody balenej. Najdôležitejším argumentom však je, že viete, čo pijete. Filtrovaná voda vylučuje vplyv transportu a skladovania, ktoré nie sú vždy ideálne pri balených vodách. V neposlednom rade je filtrovaná voda ekologické riešenie, ktoré neprodukuje tony plastových fliaš a stovky prejazdených kilometrov... Balená voda na rozdiel od filtrov väčšinou nerieši potrebu čistej vody na varenie, sprchovanie. Filtrovanú vodu máte vždy poruke.Viac sa tejto téme venujeme v sekcii Balená voda.

Naše telo vodu nedokáže uložiť do zásoby. Zároveň sa voda neustále spotrebováva. To znamená, že ju treba neustále dopĺňať. Je lepšie piť častejšie v malých dávkach, ako menej často a veľa. Najvhodnejšie je piť medzi jedlami. V prípade, že ste smädný počas jedla, deci vody vám určite neublíži.Napiť sa hneď ráno na lačno je veľmi užitočné. Vhodné je sa napiť aj večer pred spaním, avšak tak, aby ste si nerušili spánok budením sa na toaletu.Doporučená denná spotreba tekutín je 30-40 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení. Pri fyzickej aktivite alebo cez horúci letný deň je to samozrejme viac. Smäd nie je správnym ukazovateľom, kedy máme piť. Keď máme pocit smädu, už je neskoro.Jednoduchým ukazovateľom či dodržujeme správny pitný režim, je ranný moč. Má byť svetlý a v dostatočnom množstve. Denne by sme mali vymočiť aspoň 1 liter.Najvhodnejším nápojom na pitie je prefiltrovaná „obyčajná“ voda z vodovodu izbovej teploty. Ako doplnok sú vhodné aj bylinkové a ovocné čaje, prípadne čerstvé 100% ovocné alebo zeleninové šťavy. Menej vhodné sú minerálne vody, čierny čaj, voda so sirupom, kupované džúsy.Nápoje sýtené oxidom uhličitým taktiež nie sú vhodné. Dráždia žalúdok, prekysľujú organizmus a bublinky vyvolávajú tlak na bránicu.

Odporúčame vám v každom prípade oba typy zariadení na filtráciu vody. Odborníci uvádzajú, že prijímanie škodlivých látok pri sprchovaní je niekoľkonásobne väčšie ako pri pití. Je tiež pravdou, že voda ktorú pijeme má v tele nezastupiteľnú funkciu. Takže odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Pri sprchovaní sa otvoria póry pokožky a tak vaše telo absorbuje veľké množstvo chemických látok. Chlór sa odparuje a tak ho nezanedbateľné množstvo aj vdychujete. Teplá voda je voda úžitková a obsahuje väčšie množstvo nežiaducích látok ako studená, pitná voda.

Takto filtrovaná voda je neoceniteľná nielen pre ľudí s citlivou pokožkou, ale hlavne pre deti. Okrem zdravotného hľadiska, ktoré je výrazné, výhodou používania sprchového filtra je úžasný kozmetický efekt. Starostlivosť o pokožku, by ste mali začať používaním filtra na sprchu. Mnoho ľudí netuší, že teplá voda z domácej kúpeľne má zvyčajne rovnaké množstvo alebo viac chlóru, než väčšina bazénov. Sprchový filter vám môže pomôcť vyriešiť vaše zdravotné problémy ako ekzém, lupienka, lupiny ...

Sprchový systém aquasana je unikátny dvojstupňový filtračný systém, ktorý využíva kombináciu medi a zinku ako oxidačného média a blokov uhlíka. Filter odstráni viac ako 90% chlóru vo vašej vode a optimalizuje pH. Dochádza k podstatnému zníženiu nežiadúcich chemikálií ako sú trihalometány, zvyšky pesticídov, prachových čiastočiek a iných prchavých zlúčenín, ktoré počas sprchy prijímame nielen cez pokožku, ale aj vdychujeme.Rozdiel pocítite už za pár dní.

Po zakúpení filtra na úpravu pitnej vody ho jednoduchým spôsobom nainštalujete a okamžite užívate čistú vodu minimálne pol roka bez ďalších nákladov. Po pol roku opäť jednoduchým spôsobom vymeníte filtračnú vložku. Prvý rok získate liter najlepšej vody za 0,04 EUR (1,25 Sk). Druhý a ďalšie roky je to už iba 0,023 EUR (0,7 Sk). Zdravá prefiltrovaná voda je vám k dispozícii kedykoľvek a to nielen na pitie ale aj varenie.

Vo filtroch aquasana nie je na rozdiel od väčšiny iných filtrov použité striebro. Podľa niektorých posledných štúdií má striebro podobné toxické účinky ako ortuť a olovo - látky, ktoré sú škodlivé pre zdravie a ktoré AQ-4000 filter odstraňuje.Firmy, ktoré používajú striebro vo filtroch, musia svoje produkty v Spojených štátoch špeciálne zaregistrovať.

Chlór bol prvýkrát pridaný do vodovodného systému v roku 1908 v Chicagu a pomáhal eliminovať mnoho chorôb z vody ako cholera a brušný týfus. Chlór sa štandardne používa na dezinfekciu pitnej vody viac ako 80 rokov a vďaka dezinfekčným účinkom mal niektoré pozitívne účinky na verejné zdravie.

V roku 1992 American Journal of Public Health zverejnil správu, ktorá uvádza 15% až 35%-ný nárast určitých typov rakoviny u ľudí, ktorí konzumujú chlórovanú vodu. Táto správa tiež uvádza, že mnoho z týchto vplyvov pochádza zo sprchovania v chlórovanej vode.

National Cancer Institute v USA odhaduje riziko rakoviny pre ľudí, ktorí konzumujú chlórovanú vodu až o 93% vyššie než u ľudí, ktorí ju nepoužívajú. Účinky pitia chlórovanej vody sú témou po celé desaťročia.

Väčšina expertov sa zhoduje, že existujú významné riziká spojené s obsahom chlóru v pitnej vode.Výbor prezidenta USA na prevenciu proti rakovine uvádza ako jedno z piatich najdôležitejších odporúčaní pri prevencii rakoviny filtrovať pitnú vodu.Od 1.1.2005 je vo Švajčiarsku zakázané používanie chlóru na úpravu pitnej vody.

Vaša niekoľkotýždňová neprítomnosť určite nie je problém. Stačí ak pustíte cez filter vodu na 2 až 3 minúty a takto ho prepláchnete. Potom ho opäť môžete používať. Ak plánujete filter nevyužívať viac ako 2 mesiace, odporúčame vám filtračnú vložku vybrať, vysušiť a uložiť do chladničky.

Pre najzraniteľnejšiu časť populácie, našich najmenších, je určený osobitný druh vody „dojčenská voda“ . Pre dojčenskú vodu platia prísnejšie požiadavky. Napr. obsah dusičnanov smie byť len 10 mg/l. Voda z vodovodu môže mať až 50 mg/l (!) dusičnanov. Prísnejšie sú aj mikrobiologické ukazovatele. Jej celková mineralizácia nesmie prekročiť 1 000 mg/l. Pretože kvalita vody z vodovodu nie je na celom území rovnaká, môže sa po finálnej úprave zmeniť a líšiť od pôvodného zloženia, neodporúča sa pripravovať stravu pre dojčatá z vody, ktorej zloženie nepoznáme.

Kvalitná reverzná osmóza má svoje opodstatnenie. Je to razantný systém, ktorý je vhodný aj na úpravu znečistenej vody. Na dočistenie vody z vodovodného kohútika má však niekoľko nevýhod. Asi najdôležitejšou sú vysoké vstupné a prevádzkové náklady. Kvalitná reverzná osmóza s nevyhnutným domineralizovaním vyčistenej vody stojí niekoľko stovák euro. Nevyhnutná je aj každoročná profesionálna technická údržba systému, ktorá stojí tiež nemalé prostriedky. Na jeden liter vyčistenej vody vzniká niekoľko litrov odpadovej vody. V neposlednom rade systém, ktorý čistí vodu, je pomalý. Toto býva riešené tlakovým zásobníkom, ktorý zaberá ďalší priestor.

Je to určite lepšie riešenie ako nič. Kanvicové filtre odstránia z vody chlór a niektoré nežiadúce látky. Výhodou sú nižšie obstarávacie náklady. Nutná je ale častejšia výmena filtračných vložiek. Nevýhodou je pomalá filtrácia. Taktiež filtrácia je menej účinná napríklad aj preto, že v systéme nie je tlak a kontakt vody s účinnými látkami je menší. Kanvicové filtre neodstraňujú napríklad olovo, cysty, THM, VOC, MTBE.

Filter používa mechanickú filtráciu 0,5 mikrónu. Ako médium sú použité uhlíkové bloky (aktívne uhlie) a ATS iónová výmena.

pH závisí od množstva minerálov v zdroji vody, v závislosti na lokalite. Pri použití AQ-4000 je pH stabilizované medzi 7,25 až 8,5.

Aquasana filtre sú testované a certifikované:

 • Underwriters Laboratories, U. S.
 • Kalifornské ministerstvo zdravotníctva, osvedčenia # 06-1792


 • Filtre sa predávajú vo viac ako 40 krajinách sveta. Okrem krajiny pôvodu USA sú to Nemecko, Anglicko, Dánsko...

  Odborník na vodu Peter Ferreira na bežné pitie odporúča obyčajnú čistú vodu chudobnú na minerály.  "Naše telo totiž v minerálke obsiahnuté minerály nevie optimálne využiť", tvrdí . Len organicky zabudované minerály v ovocí a zelenine môžu byť telom dobre využité. Anorganické minerálne stavebné kamene, ktoré sú v minerálnych vodách, sa často zlepia s inými substanciami ako živočíšne bielkoviny a hromadia sa na stenách ciev alebo v kĺboch. Podľa jeho slov voda dokáže zbaviť telo škodlivých nánosov o to lepšie, čím menej minerálov obsahuje. Navyše by nemala mať bublinky (známe CO2). Minerálne vody sú v podstate veľmi rozriedeným roztokom rozličných solí, stopových prvkov a plynov. Najmä stredne a veľmi mineralizované vody sú nevhodné ako základ pitného režimu a ich trvalá konzumácia v závislosti na ich zložení nie je vhodná. Na každodenné pitie pre ľudí bez rozdielu veku a zdravotného stavu je najvhodnejšia čistá voda s nízkou mineralizáciou, pričom konzumácia minerálnej vody by mala byť obmedzená.

  Umiestnenie filtračného systému na mieste spotreby je zďaleka najlepší spôsob, ako zabezpečiť čo najvyššiu kvalitu vody. Filtrovanie vody v mieste použitia a odstránenie nečistoty tesne pred spotrebou eliminuje možnosť rekontaminácie. „Vstupné systémy“ ponúkajú niektoré výhody, ale nenahrádzajú výhody filtrácie na mieste spotreby.

  Kontrola kvality pitnej vody a jej zdravotná bezpečnosť sa určuje na Slovensku prostredníctvom súboru 82 ukazovateľov kvality vody, reprezentujúcich fyzikálne, chemické, biologické a mikrobiologické vlastnosti vody. V USA je to 90 ukazovateľov.  Dnes vo svete existuje viac než 75.000 chemických látok. Každý rok sa vyvíjajú nové. Riziko je vysoké a náklady na riešenie sú s Aquasanou nízke.

  Je to celkové množstvo rozpustených látok vo vode. Rozpustené látky vo vode sú predovšetkým vápnik a horčík a ich prítomnosť v žiadnom prípade neslúži na meranie znečistenia vody. Testy, ktoré merajú vodivosť vody (často používané spoločnosťami zaoberajúcimi sa predajom reverznej osmózy), poskytujú len hrubý odhad rozpustených látok, hlavne minerálov a nepoukazujú na kvalitu vody. Takéto testovanie kvality vody je veľmi zavádzajúce a malo by byť považované za neetické.

  Ukazovatele kvality pitnej vody sú definované nariadením vlády SR č. 354/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu.  Limitné hodnoty ukazovateľov kvality vody sú podľa ich zdravotného významu rozlišované odporúčaná hodnota, indikačná hodnota, medzná hodnota a najvyššia medzná hodnota. Najzávažnejšie zdravotné následky má prekročenie najvyšších medzných hodnôt, ktorých prekročenie vylučuje použitie tejto vody ako pitnej.  Kontrola vody prostredníctvom vybraných ukazovateľov má zabezpečiť komplexnú informáciu o jej kvalite a tým aj o možnom pozitívnom aj negatívnom vplyve na zdravie človeka.

  Zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov  Nariadenie vlády SR č.354/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu  Vyhláška MZ SR č. 550/2007Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na výrobky určené na styk s pitnou vodou je vykonávacím predpisom k zákonu č. 355/2007 Z. z.  Zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov  Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov  Vyhláška MŽP SR č. 636/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu surovej vody a na sledovanie kvality vody vo verejných vodovodoch a vyhláška MŽP SR č. 605/2005 Z. z., o podrobnostiach poskytovania údajov z majetkovej evidencie a prevádzkovej evidencie o objektoch a zariadeniach verejného vodovodu a verejnej kanalizácie  Vyhláška MŽP SR č. 684/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na návrh, projektovú dokumentáciu a výstavbu verejných vodovodov a verejných kanalizácií  Ďalšie aktuálne právne predpisy súvisiace s problematikou ochrany vôd a ich racionálneho využívania je možné nájsť na stránke MŽP SR.

  TOP