
Keď ste smädný, nič nechutí lepšie ako pohár čerstvej čistej vody.
Čo presne je smäd, prečo máme tento pocit, a čo ho spúšťa?
Podľa biológov je smäd subjektívny dojem, ktorý stimuluje nutkanie piť tekutiny. Toto nutkanie pomáha udržiavať vnútornú rovnováhu a je dôležitou súčasťou systému pre prežitie vášho tela. Túžbu po tekutinách môže spúšťať mnoho podnetov, okrem ďalších návyky, zvyky, kultúra či psychologické potreby, ale aj fyzické reakcie pri strate tekutín, zvýšená hladina hormónov a ďalšie zmeny v chémii tela. Tie si pritom nemusíte uvedomiť až do momentu, kým vás neprekvapí pocit smädu.
Vaša osobná zásobáreň vody
Voda rovnako ako väčšina potravín, ktoré ju obsahujú sú pre náš život nevyhnutné.Telo dospelého človeka sa totiž skladá asi zo 60 až 65% vody a nie je schopné produkovať si jej vlastnú zásobu. Počas celého dňa pritom človek stráca tekutiny dýchaním a potením, rovnako ako aj močením (asi 1,5 litra). Bez jej doplnenia, môže dôjsť k narušeniu zdravej rovnováhy. Dospelí práve preto potrebujú piť medzi 2l až 3l vody denne v závislosti od pohlavia či veku. Obrovský význam vody pre ľudské telo potvrdzuje aj troj pravidlo prežitia:
- bez vzduchu prežijeme asi 3 minúty,
- bez vody prežijeme 3 dni,
- bez jedla prežijeme 3 týždne.
Na aké účely však naše telo vodu vôbec používa? Už na mikroskopickej úrovni vidieť, že ich je hneď niekoľko. Voda sa nachádza napríklad vo vnútri našich buniek, ako intracelulárna tekutina, no vypĺňa aj priestor medzi nimi extracelulárna (mimobunková) tekutina .
Váš mozog je zodpovedný za sledovanie rovnováhy v tomto fascinujúcom systéme. Oba priestory – intracelulárny aj extracelulárny – musia mať dostatok vody, aby udržali v činnosti srdce, pľúca, mozog, tráviaci systém a všetky ostatné orgány, vrátane toho najväčšieho – vašej pokožky.
Ísť s prúdom
Aj keď sa voda z intracelulárnych a extracelulárnych systémov stráca v pravidelných intervaloch, jej úbytok sa môže líšiť. Ak vaše telo stráca soľ aj vodu môže byť na vine napríklad veľmi nepríjemná žalúdočná viróza. Voda v extracelulárnom systéme zase môžu vykazovať väčší pokles než voda vo vnútri buniek.
Soľ je jedna z hlavných zložiek, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri vyrovnávaní tekutín. Pôsobí totiž na váš mozog ako automatický nástroj, ktorý určuje, koľko vody má telo vylúčiť. Asistuje mu pritom aj ďalšie látka – cukor.
Príliš veľa alebo málo soli či cukru sa pritom môže pohrávať s vašim pocitom smädu. Keď je naozaj horúco, keď ste chorí, alebo keď strava obsahuje potraviny, alebo nápoje, ktoré majú vplyv na rovnováhu tekutín v intracelulárnom alebo extracelulárnom systéme, nie je ničím nezvyčajným, že straty vody rastú. A to niekedy až na nebezpečnú úroveň.
Smäd je volanie o pomoc!
Bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu, kedykoľvek hladina vody klesne vo vnútri alebo mimo buniek, spustí váš mozog sériu zložitých reakcií. Medzi ne patrí stimulácia a vytváranie hormónov, rovnako ako ďalších silných chemikálií, ktoré aktivujú konkrétne časti nervového systému. Práve tento proces spomalí vylučovanie vody na čo najnižšiu mieru. Akokoľvek užitočné by však tieto akcie boli pre zachovanie vody v tele, žiadna z nich nedokáže jej hladinu a rovnováhu obnoviť.
Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je doplniť stratenú vodu a tekutiny zvonku. Z tohto dôvodu by smäd mal už navždy byť váš najlepší priateľ. Je to totiž jednoznačná správa mozgu, aby ste pili viacej tekutín a pomohli zvrátiť nepriaznivý stav. Ide o jedno z prvých, no kľúčových upozornení, že telo robí všetko pre udržanie bilancie tekutín.
Ignorovať smäd nie je, a nemá byť jednoduché. Aj preto často spôsobuje “nepríjemné” fyzické pocity – ako sucho v ústach alebo slabý pocit hladu. Ak ho chcete zahnať, nasmerujte preto vašu pozornosť na najbližší zdroj čistej zdravej vody.
Pôvodný článok nájdete na LiveHearthy Aquasana http://livehealthy.aquasana.com/2014/03/thirst/
You must be logged in to post a comment.